„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na realizację Programu ,,Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Cel i adresaci Programu:
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.).
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usług opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.
Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej.
Udział w Programie jest bezpłatny.
Program może być realizowany w dwóch formach:
1) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego:
a) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
b) w ośrodku wsparcia,
c) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie dziennej,
d) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne,
e) w centrum opiekuńczo-mieszkalnym
f) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności.
2) świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego:
a) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością,
b) w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym ( wyłącznie osoby pełnoletnie),
c) w ośrodku wsparcia,
d) w rodzinnym domu pomocy,
e) w domu pomocy społecznej świadczącym usługi wsparcia krótkoterminowego w formie pobytu całodobowego,
f) w domu pomocy społecznej prowadzonym przez podmioty niepubliczne,
g) w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym,
h) w centrum opiekuńczo-mieszkalnym,
i) za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności.
Limit godzin i dób usług opieki wytchnieniowej przypadających na jednego uczestnika Programu w 2025 roku, wynosi nie więcej niż:
1) 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego
2) 14 dób dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego
Powiat Radomski złożył wniosek o przyznanie środków na realizację Programu pn. „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w ramach pobytu dziennego za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.
UWAGA:
W przypadku przyznania przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej środków z Funduszu Solidarnościowego na realizację Programu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu zamieści na stronie internetowej informację o terminie przyjmowania kart zgłoszenia do udziału w Programie.
Terminy naboru wniosków:
- Gmina/powiat składa wniosek wraz z załącznikami do wniosku do właściwego wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego dostępnego na stronie internetowej https://bfs.mrips.gov.pl, w terminie do dnia 27 listopada 2024 r.
- Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r.
Termin rozpatrzenia wniosków
Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dnia przekazania do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
Więcej informacji dot. Programu ,,Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego-edycja 2025:
Nabór wniosków w ramach resortowego programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej " Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025 - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Portal Gov.pl
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 200 000 000,00 zł.
Program finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Informacja o programie "Opieka wytchnieniowa " dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2025
FINANSOWANIE PROGRAMU ZE ŚRODKÓW - FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO
NAZWA PROGRAMU „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO - EDYCJA 2025
WARTOŚĆ FINANSOWANIA PROGRAMU WYNOSI: - 54.315,00 ZŁ
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA WYNOSI: - 54.315,00 ZŁ
PLANOWANY OKRES REALIZACJI ZADANIA OD 01.04.2025r. – 31.12.2025r.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, lub
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi :
a) orzeczenie o znacznym o stopniu niepełnosprawności albo
b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych,
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.
Usługami „Opieki wytchnieniowej ” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 w ramach Programu planuje się objąć 5 osób, w tym:
- 1 - dziecko od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- 4 - osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym.
Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających w 2025 roku na 1 uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 213 godzin.
email: m.ciemiega@pcpr.radom.pl , w dniu: 17‑03‑2025 15:42:48
email: m.ciemiega@pcpr.radom.pl , w dniu: 17‑03‑2025 15:42:48
Lp. | Rodzaj zmiany | Data aktualizacji | Wytworzono przez | Wprowadzono przez | Akcje |
---|