Regulamin rekrutacji i realizacji


Alternatywny tekst z opisem obrazu.          Alternatywny tekst z opisem obrazu.

Załącznik

do Zarządzenia Nr  6/2024/OW

Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

w Radomiu  z dnia    marca 2024 r.

 

 

 

Regulamin rekrutacji i realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 

w Powiecie Radomskim.

 

§1.

Postanowienia ogólne.

1.         Regulamin określa warunki naboru i uczestnictwa w Programie Ministerstwa Rodziny    i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego edycja 2024 (zwanym dalej Programem), finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego na 2024r.

 2.        Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wojewodą Mazowieckim a Powiatem Radomskim.

3.         Jednostką organizacyjną prowadzącą i nadzorującą realizację umowy w zakresie Programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu (PCPR).

4.         Program realizowany będzie w okresie od 01 kwietnia do 20 listopada 2024 roku.

5.         Program kierowany jest do mieszkańców powiatu radomskiego.

 

§2.

Cele i adresaci programu.

1. Głównym celem Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, zwanym dalej „Programem”, jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

2) osobami posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

(zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu

niepełnosprawności (zgodnie z art. 5 i art. 62 ww. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych),

‒ poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

2. Program będzie realizowany w formie pobytu dziennego, w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

3. Usługa opieki wytchnieniowej polega na czasowym odciążeniu opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, jak również zapewnieniu opiekunom czasu na odpoczynek i regenerację.

4. Zakłada się objecie wsparciem  20 osób – członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

a) 4 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności;

b) 16 osób  ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

5. Uczestnikami  Programu mogą być wyłącznie osoby spełniające kryteria formalne:

a) zamieszkujące powiat  radomski; weryfikacja spełniania kryterium nastąpi na podstawie adresu zamieszkania podanego w „Karcie zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024” stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu;

b) będące członkami rodzin lub opiekunami sprawującymi bezpośrednią opiekę nad

dziećmi  w wieku do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności lub  osobami posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym; weryfikacja spełniania kryterium nastąpi na podstawie kopii orzeczenia lub dokumentu równoważnego lub

5. W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze , o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2268, z późn.zm.) lub  inne usługi finansowane ze środków Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych; weryfikacja spełniania kryterium nastąpi na podstawie oświadczenia zawartego w „Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024”.

 

 

§3.

Zasady naboru oraz warunki uczestnictwa w Programie  „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorzadu Terytorialnego – edycja 2024.

 

1. Nabór do Programu prowadzony będzie na podstawie:

a) Karty zgłoszenia – załącznik Nr 1 do regulaminu,

b) orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego,

c) oświadczenia  dotyczące wskazania opiekuna mającego świadczyć usługi - załącznik Nr 2  do niniejszego regulaminu

d) oświadczenie  o korzystaniu z usług – załącznik Nr  3 do niniejszego regulaminu

e) oświadczenię  o korzystaniu ze wsparcia  – załącznik  Nr4 do niniejszego regulaminu

f) klauzuli informacyjnej – załącznik  Nr 5 do niniejszego regulaminu

2. W przypadku gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone na rzecz dzieci zakwalifikowanych do Programu, od kandydatów na opiekunów wymagane jest również:

1) zaświadczenie o niekaralności;

2) pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;

3) pisemna akceptacja osoby opiekuna ze strony rodzica lub opiekuna prawnego

dziecka z niepełnosprawnością – załącznik Nr   6  do niniejszego  regulaminu.

3. Dokumenty, o których mowa powyżej, należy złożyć w formie papierowej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu , ul. Tadeusza Mazowieckiego 7 w godzinach urzędowania (poniedziałek – w godzinach od 8.00 do 16.00, wtorek – piątek w godzinach od 7.30 do 15.30) lub za pośrednictwem poczty na adres; Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu, ul. Tadeusza Mazowieckiego 7, 26-600 Radom.

4. Pierwszeństwo do zakwalifikowania do udziału w Programie będą mieć  osoby :

a) sprawujące bezpośrednią opiekę nad osobami stale przebywającymi w domu, tj. niekorzystającymi  z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, w tym: ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu; weryfikacja spełniania kryterium nastąpi na podstawie oświadczenia osoby zainteresowanej udziałem w Programie stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu. Oświadczenie jest dokumentem obowiązkowym dla osób zgłaszających chęć udziału w Programie.

b) samodzielnie dokonają wyboru osoby, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej pod warunkiem, że wskazana osoba spełni wymogi określone w punkcie § 4 pkt.7

5. Nabór osób chętnych do udziału w Programie będzie  prowadzony w sposób ciągły do wyczerpania liczby miejsc/limitu godzin. Osoby zgłoszone do Programu po wyczerpaniu liczby miejsc/limitu godzin zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji osoby zakwalifikowanej do Programu kwalifikowana będzie kolejna osoba z listy rezerwowej.

6. O udziale w Programie decyduje kolejność zgłoszeń oraz zasady wymienione w pkt.4

7. Z udziału w Programie wyklucza się członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością korzystającymi z usług asystencji osobistej realizowanych w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”-  dla Jednostek Samorządu Terytorialnego  i dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2024.

8. Z naboru/rekrutacji  sporządzony zostanie protokół zawierający listę osób zakwalifikowanych do udziału w Programie i listę rezerwową uczestników Programu.

9. O wynikach rekrutacji osoby zakwalifikowane do udziału w Programie zostaną

poinformowane pisemnie.

10. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania/pobytu osoba wraz z „Kartą zgłoszenia do Programu Opieka wytchnieniowa – dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024”  składa oświadczenie o wcześniejszym korzystaniu z usług opieki wytchnieniowej w innej gminie/powiecie.

§4.

Prawa i obowiązki uczestnictwa w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

1. W ramach Programu w 2024 r. limit godzin dla jednej osoby wynosi nie więcej niż 222 godziny.

2. Limit, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również:

1) więcej niż jednego opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad jedną osobą z  niepełnosprawnością;

2) opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę dla więcej niż 1 osobą z niepełnosprawnością.

3. Usługi opieki wytchnieniowej dla opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad więcej niż jedną osobą z niepełnosprawnością muszą być realizowane w tym samym czasie, z zastrzeżeniem zapewnienia indywidualnego wsparcia.

4. Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej jest uzależniony od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika Programu.

5. Usługa opieki wytchnieniowej może być realizowana od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 6.00 do 22.00 z zastrzeżeniem, iż jednego dnia usługa może być świadczona maksymalnie do 12 godzin dla jednej osoby. Jako godzinę należy rozumieć 60 minut.

6. Członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą z niepełnosprawnością, którym przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu.

7. Usług opieki wytchnieniowej nie może świadczyć członek rodziny osoby z niepełnsprawością, opiekun prawny lub osoba faktycznie z nim zamieszkująca. Na potrzeby realizacji zadania, za członków rodziny uznać należy wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także osoby pozostające  w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością, weryfikacja spełniania warunku nastąpi na podstawie oświadczenia osoby zainteresowanej udziałem w Programie zawartego   w załączniku nr  2 do niniejszego  regulaminu.

8. Usługi opieki wytchnieniowej są realizowane na rzecz osoby z niepełnosprawnością w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę.

9. Opiekun ewidencjonuje usługi opieki wytchnieniowej na podstawie miesięcznej Karty realizacji usług – załącznik nr  7 do niniejszego regulaminu

§ 5.

Postanowienia końcowe.

1. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania/pobytu osoba korzystająca z usług opieki wytchnieniowej składa do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oświadczenie o rezygnacji z udziału w Programie.

2. Osoba zakwalifikowana do Programu jest zobowiązany do respektowania zasad niniejszego regulaminu.

3. W przypadku zaistnienia sytuacji nieuregulowanych niniejszym regulaminem, decyzje co do rozstrzygnięć podejmuje Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

 

Informacja wytworzona przez:
Anna Czupryn
email: a.czupryn@pcpr.radom.pl
, w dniu:  08‑04‑2024 12:13:44
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Anna Czupryn
email: a.czupryn@pcpr.radom.pl
, w dniu:  08‑04‑2024 12:13:44
Data ostatniej aktualizacji:
08‑04‑2024 12:58:59
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany article-history-date-create Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
article-history-load-more
article-show-archive