Ogłoszenie o naborze


Alternatywny tekst z opisem obrazu.Alternatywny tekst z opisem obrazu.

OGŁOSZENIE

„Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu  w związku z przystąpieniem do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego informuje, że ogłasza nabór i zaprasza osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia oraz  spełniające kryteria określone w Programie do składania dokumentów zgłoszeniowych.

 

ADRESACI PROGRAMU:

 1. Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

 1) dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub

2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:

 a) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

 b) orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

– którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

2. Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

 

ZAKRES USŁUG :

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach przez zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków. Usługi opieki wytchnieniowej powinny być prowadzone z poszanowaniem podmiotowości oraz potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Program jest realizowany w formie  świadczenia usług opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego za uprzednią zgodą gminy/powiatu, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością.

W ramach usługi opieki wytchnieniowej zapewniane jest okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, w zastępstwie członków rodziny lub opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę.  Rodzaj i zakres godzinowy usług opieki wytchnieniowej powinien być uzależniony od osobistej sytuacji opiekuna osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością, nad którą opiekun Programu sprawuje opiekę.

 

KTO MOŻE ŚWIADCZYĆ USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ:

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

 1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej ,pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub

2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub

 3 ) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

 

KIEDY MOGĄ BYĆ ŚWIADCZONE USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ:

 Maksymalna długość nieprzerwanego świadczenia usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby z niepełnosprawnością. Usługi opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6.00-22.00.

 

JAKI JEST LIMIT GODZIN USŁUG OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ

Limit godzin usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:

222 godziny do wykorzystania w okresie od 01 kwietnia do 20 listopada 2024 roku.

 

CZY USŁUGI OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ SĄ ODPŁATNE:

Uczestnik, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usługi w ramach Programu.

 

W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

Procedura przystąpienia do Programu:
Przyznanie usług opieki wytchnieniowej odbywać się będzie na podstawie Karty zgłoszenia i załączników, dostępnych w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu ul. Tadeusza Mazowieckiego 7 (bud.B), 26-600 Radom i na stronie www.pcprradom.finn.pl w zakładce – „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

 

Więcej informacji o Programie na stronie:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1488,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

Dokumenty można składać:

 w terminie od 08 kwietnia 2024 roku,

do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu siedzibą: ul. Tadeusza Mazowieckiego 7 (bud. B), 26-600 Radom, 

informacje pod tel. 48 38 15 096 Grażyna Ciechońska - Kierownik Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych  

 lub 48 38 15 075

Iwona Jastrzębska -Tyczyńska -  Inspektor w Zespole ds. Osób Niepełnosprawnych.

Wymagane dokumenty (w załączeniu):

  • Karta zgłoszenia,
  • Dokument  potwierdzający niepełnosprawność,
  • Pozostałe wymagane dokumenty zgodnie z Regulaminem  rekrutacji i realizacji Programu Ministerstwa Rodziny  i Polityki Społecznej

„Opieka wytchnieniowa ”  dla Jednostek Samorządu Terytorialnego — EDYCJA 2024

ZŁOŻENIE KARTY ZGŁOSZENIA DO PROGRAMU WRAZ Z WYMAGANYMI ZAŁĄCZNIKAMI NIE JEST JEDNOZNACZNE Z PRZYZNANIEM USŁUG OPIEKI WYTCHNIENIOWEJ.

Informacja wytworzona przez:
Iwona Jastrzębska - Tyczyńska , w dniu:  08‑04‑2024 12:00:38
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Anna Czupryn
email: a.czupryn@pcpr.radom.pl
, w dniu:  08‑04‑2024 12:00:38
Data ostatniej aktualizacji:
08‑04‑2024 12:58:40
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany article-history-date-create Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
article-history-load-more
article-show-archive