UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ


UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ

 

  Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1429 z późn. zm.).

Informacja publiczna to każda informacja dotycząca spraw publicznych wytworzona, przetworzona lub znajdująca się w posiadaniu władz publicznych,

Informacja prosta to taka informacja, która już istnieje i jest w posiadaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu a jej udostępnienie nie wiąże się z koniecznością wykonania pewnych dodatkowych, ponadprzeciętnych czynności,

Informacja przetworzona jest to jakościowo nowa informacja, która nie istnieje w przyjętej treści i postaci, choć jej źródłem są materiały znajdujące się w posiadaniu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu.

Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnej z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonej we wniosku.

Wniosek o udostępnianie informacji publicznej nie wymaga uzasadnienia. Jeśli chodzi o udostępnianie informacji przetworzonej - we wniosku należy wskazać interes publiczny, w jakim udostępnienie informacji z danego zakresu jest szczególnie istotne.

Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Odmowa udostępnienia informacji publicznej następuje w drodze decyzji.

Zgodnie z ustawą, prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdemu, z uwzględnieniem ograniczeń:

  • w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych,
  • ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa,
  • ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Jeżeli w wyniku udostępniania informacji publicznej na wniosek, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu ma ponieść dodatkowe koszty związane ze wskazanym we wniosku sposobem udostępniania lub koniecznością przekształcenia informacji w formę wskazaną we wniosku, może zostać pobrana opłata w wysokości odpowiadającej tym kosztom (art.15 ustawy).

WZÓR POMOCNICZEGO WNIOSKU DO POBRANIA

Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
468KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Plik pdf KLAUZULA INFORMACYJNA
18‑03‑2021 12:13:24
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
142KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

18‑03‑2021 12:20:36
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego

 

Zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania określa ustawa z dnia 25 lutego 2016r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1446).

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej informacji publicznej lub każdej jej części, będącej w posiadaniu podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji sektora publicznego, w celu ponownego wykorzystywania, niezależnie od sposobu jej utrwalenia (w postaci papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej), w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż jej pierwotny cel wykorzystywania, dla którego informacja została wytworzona.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu nie ponosi odpowiedzialności za:

  • treść informacji publicznych przetworzonych przez podmiot ponownie wykorzystujący te informacje,
  • szkody spowodowane pozyskaniem informacji publicznych lub ponownym wykorzystywaniem informacji publicznej z naruszeniem warunków udostępniania i ponownego wykorzystywania informacji zamieszczonej na stronach BIP, udostępnianej na wniosek lub pozyskanej w inny sposób,
  • szkody spowodowane przez dalsze udostępnienie informacji publicznej przez podmioty ponownie ją wykorzystujące z naruszeniem przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych, ustawy o ochronie danych osobowych, ustawy o ochronie informacji niejawnych itd.

Przekazanie informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania następuje na wniosek, w przypadkach gdy:

  • informacja publiczna nie została udostępniona w BIP lub w centralnym repozytorium, chyba że została udostępniona w inny sposób i zostały określone warunki jej ponownego wykorzystywania,
  • wnioskodawca zamierza wykorzystywać informację publiczną na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone.

Każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Podlega jednak ono ograniczeniu w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych oraz ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicy przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego spełniających cechy utworu bądź bazy danych może być wykonywane pod warunkiem poinformowania o nazwisku, imieniu lub pseudonimie twórcy lub artysty wykonawcy (jeśli jest znany) oraz jeżeli nie narusza przepisów:

  • ustawy z dnia 04.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 z późn. zm.),
  • ustawy z dnia 27.07.2001 r. o ochronie baz danych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2134 z późn. zm.),
  • ustawy z dnia 30.06.2000 r. prawo własności przemysłowej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 286 z późn. zm.),
  • umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej.

Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego udostępnionej na stronie BIP wymaga od wnioskodawcy zachowania następujących warunków. Mogą  one dotyczyć:

  • obowiązku poinformowania o źródle, czasie wytworzenia i pozyskania informacji od podmiotu zobowiązanego,
  • obowiązku poinformowania o przetworzeniu informacji ponownie wykorzystywanej,
  • zakresu odpowiedzialności podmiotu zobowiązanego za udostępniane lub przekazywane informacje,
  • informacji sektora publicznego zawierającej dane osobowe.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu nie jest zobowiązane do tworzenia informacji sektora publicznego, ich przetwarzania w sposób lub w formie wskazanych we wniosku o ponowne wykorzystywanie oraz sporządzania z nich wyciągów, jeżeli spowoduje to konieczność podjęcia nieproporcjonalnych działań przekraczających proste czynności.

W przypadku gdy informacja sektora publicznego nie została udostępniona w BIP przekazywanie informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania może nastąpić na wniosek.

Wniosek winien zawierać:

  • informacje o wnioskodawcy (imię i nazwisko albo nazwę oraz adres),
  • wskazanie informacji sektora publicznego,
  • wskazanie celu ponownego wykorzystywania (komercyjny albo niekomercyjny),
  • wskazanie formy informacji lub formatu danych,
  • wskazanie sposobu przekazania informacji sektora publicznego,
  • wskazanie okresu, przez który Urząd będzie umożliwiał ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego.

  Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu może nałożyć opłatę za udostepnienie informacji sektora publicznego, jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów (art. 17 ustawy).

  Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego rozpatruje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.

  W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Radomiu udostępnianie informacji do ponownego wykorzystywania opiera się na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1446).

Dokumenty:
Plik pdf WZÓR POMOCNICZEGO WNIOSKU DO POBRANIA- PONOWNE WYKORZYSTANIE ..pdf
18‑03‑2021 12:26:26
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
518KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Plik pdf KLAUZULA INFORMACYJNA - PONOWNE WYKORZYSTANIE.pdf
02‑02‑2024 12:06:17
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
142KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Informacja wytworzona przez:
Aneta Kowalik , w dniu:  30‑10‑2012 12:34:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Beata Grosiak
email: pcpr@spradom.eu tel.:48 38 15 070 fax: 48 38 15 070
, w dniu:  30‑10‑2012 12:34:00
Data ostatniej aktualizacji:
18‑03‑2021 14:12:18
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie