Organizacje pozarządowe - współpraca


Współpraca z organizacjami pozarządowymi

 

W realizacji swoich zadań Centrum współpracuje z jednostkami organizacyjnymi Powiatu Radomskiego, organami administracji rządowej i samorządowej oraz na zasadzie partnerstwa z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim i innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.

Powiatowe Centrum może zlecić realizację określonych zadań w trybie i na zasadach ustalonych w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:

  • organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie wspierania rodziny, pieczy zastępczej lub pomocy społecznej,
  • osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego      w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności  w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej lub pomocy społecznej.

 

Aktualnie na zlecenie powiatu radomskiego zadania z zakresu pomocy społecznej realizują: 

 

  1. Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Stanisława biskupa i męczennika z siedzibą w Wierzbicy.

Parafia Rzymskokatolicka p. w. św. Stanisława biskupa i męczennika z siedzibą w Wierzbicy realizuje zadanie pod nazwą:  „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez promowanie zdrowego stylu życia wolnego od alkoholu i narkomanii” polegające na przeciwdziałaniu uzależnieniom przez propagowanie wartości chrześcijańskich i niesienie pomocy ludziom uzależnionym. zapobieganiu niedostosowaniu społecznemu dzieci i młodzieży, szczególnie zapobieganiu uzależnieniom od narkotyków i innych środków odurzających, dostarczeniu wychowankom pozytywnych wzorców w życiu społecznym jak i w stosunku do samych siebie oraz rzetelnej wiedzy na temat uzależnień, propagowaniu stylu życia w trzeźwości i uczeniu umiejętności społecznych.

Realizowane są z dziećmi i młodzieżą zajęcia socjoterapeutyczne, psychoedukacyjne, opiekuńczo – wychowawcze oraz o charakterze rozwojowym, pozwalające na kształtowanie zainteresowań.

   2. Zespół Niepublicznych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych - Domy dla dzieci im. Jana Pawła II

prowadzony na zlecenie powiatu przez Caritas Diecezji Radomskiej. Placówka w swojej strukturze posiada trzy domy.

Placówka  w ramach swojej działalności organizuje wszechstronne zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, kompensacyjne i edukacyjno–korekcyjno-rozwojowe rekompensujące brak wychowania w rodzinie i przygotowujące do samodzielnego, dorosłego życia. Poza tym, zapewnia wychowankom kształcenie, wyrównywanie opóźnień rozwojowych i szkolnych poprzez organizację różnych form pomocy i zajęć edukacyjnych, realizowanych indywidualnie lub grupowo, w zależności od potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci. Podejmuje również działania skierowane do rodziców w celu poprawy relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem, obniżenia bezradności wychowawczej rodziców oraz umożliwienia dzieciom przebywania w uporządkowanym środowisku rodzinnym.

 

Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin „Nowe perspektywy”

Stowarzyszenie na rzecz wspierania rodzin „Nowe perspektywy” realizuje na zlecenie powiatu następujące zadania :

  • Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie poprzez realizację programu służącego działaniom profilaktycznym

            Głównym celem realizacji tego zadania jest szeroko pojęte wsparcie rodzin biologicznych, prowadzące do rozwiązania istniejących problemów, poprawy ich funkcjonowania, spójności społecznej, co niewątpliwie wpłynie na wzmocnienie relacji rodzinnych oraz prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. W ramach tego zadania prowadzone są  zajęcia grupowe w ramach „Grupy wsparcia” dla rodziców biologicznych, bezpłatne indywidualne konsultacje specjalistyczne - poradnictwo rodzinne, zajęcia integracyjne poprawiające relacje rodziców z dziećmi.

  • Organizacja grup wsparcia dla rodzin zastępczych

         Głównym celem realizacji tego zadania jest szeroko pojęte wsparcie rodzin zastępczych oraz ich członków prowadzące do rozwiązania istniejących problemów, poprawy ich funkcjonowania, spójności społecznej, co wpływa na wzmocnienie relacji rodzinnych oraz poprawy ich funkcjonowania w społeczeństwie. W ramach tego zadania prowadzone są zajęcia grupowe w ramach „Grupy wsparcia” dla rodzin, zajęcia socjoterapeutyczne w rodzinach zastępczych, zajęcia dla młodzieży oraz specjalistyczne bezpłatne poradnictwo dla rodzin potrzebujących wsparcia.

 

Informacja wytworzona przez:
Anna Czupryn , w dniu:  14‑06‑2013 09:08:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Beata Grosiak
email: pcpr@spradom.eu tel.:48 38 15 070 fax: 48 38 15 070
, w dniu:  01‑01‑1970 01:00:00
Data ostatniej aktualizacji:
24‑03‑2022 15:27:03
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany article-history-date-create Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
article-history-load-more
article-show-archive